#RafałFerber

Moja misja

Pomagam ludziom, poprzez pokazywanie im, w jaki sposób mogą sobie ułatwić życie.
summit
separator

Moje projekty

2003-2005 Fundacja Saga

Już na studiach bardzo angażowałem się społecznie. Z samorządu trafiłem do Zarządu Fundacji SAGA – podmiotu, którego celem było szerzenie kultury amerykańskiej. Pozyskaliśmy grant z Departamentu Stanu USA na utworzenie www.acw.pl (American Civilization Website). To była moja pierwsza przygoda z dziennikarstwem i biznesem online.

2005-2006 Global.net.pl

Na bazie American Civilization Website powstał portal global.net.pl – wierzyliśmy w to, że technologie zabiją prasę drukowana. Kierowaliśmy się buńczucznym hasłem „koniec mediów tradycyjnych”. Pozyskaliśmy pieniądze od „Anioła Biznesu”. Ale byliśmy za młodzi, zbyt niedojrzali. Położyliśmy ten biznes. Choć wiele się przy tym nauczyliśmy.

2005 - 2006 Dziennikarstwo Internetowe

Dzięki współpracy z ludźmi ze studiów oraz Fundacji SAGA miałem okazję pracować przy projekcie „Rozwój kompetencji różnych grup zawodowych – Dziennikarstwo Internetowe” na Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego. Wierzyliśmy w rewolucję Web 2.0 i chcieliśmy do niej przygotować więcej osób. To był pierwszy tego typu kierunek w Polsce, a ja miałem przyjemność go współtworzyć.

2005-2006 „Flirt z polityka”

Miks środowiska akademickiego i NGO doprowadził do (krótkiego na szczęście) flirtu z polityką. Zobaczyłem, jak to wygląda od środka – nie podobało mi się. Niemniej miałem okazję uczestniczyć w kampanii wyborczej jako marketer i osiągnąć świetne wyniki w internetowej kampanii wyborczej w 2005 roku.

2006 - 2009 Kopoświat od strony IT

Rozpocząłem pracę jako dwudziestotrzylatek. Pracowałem zdalnie i sprzedawałem do korporacji (B2B). Poznałem wtedy, co to praca w firmie z WARTOŚCIAMI, co to zaufanie w biznesie oraz jak się pracuje zdalnie, mając tylko e-maila, komórkę i ZAUFANIE. W tym czasie poznałem też wiele korporacji od środka, ale też i z boku ?.

2009 - 2011 Doradca Finansowy

Wpadłem na „genialny” pomysł, aby porzucić ciepłą posadkę w IT i zostać doradcą finansowym (B2C). I akurat wtedy, gdy szalał kryzys na rynku postanowiłem „przestawić drabinę do innej ściany” i zostać doradcą finansowym. Znów zaczynałem od początku. I poszło świetnie. Szybko awansowałem i rozwijałem się indywidualnie, jak i w ramach zespołu rozproszonego po całym kraju.

Od 2010 Marka Osobista

Dotarło do mnie, że biznes ludzie robią z ludźmi, a nie biznesy z biznesami. Parę lat później ktoś na to powie „Human 2 Human, not Business to Business”. Dla mnie było to na tyle spójne z samym sobą, że stwierdziłem, iż będę komunikował swoją własną markę osobistą, która pomogła mi rozkręcić kilka biznesów.

Od 2012 365x1%

Kiedyś na szkoleniu prowadzonym przez bardzo mądrego człowieka – Dariusza Dumę usłyszałem mądre zdanie: „(…) nie chodzi o to, aby stawać się lepszym o 10% czy skokowo 15%. Ważne, aby codziennie być lepszym o 1%”. Zarezonowało to we mnie. Prowadzę blog 365*1%, który zaprowadził mnie kiedyś nawet na scenę TEDx!

2011 - 2013 Dyrektor w Banku

Tak, tak – byłem Panem Dyrektorem. Trafiłem do korpo i się odnalazłem tam. Być może dlatego, że wcześniej obserwowałem je z boku (w trakcie pracy w IT). Dzięki ciężkiej pracy oraz talentom interpersonalnym awansowałem i uratowałem oddział banku od zamknięcia i wywindowałem go do top 5 placówek. Ciężko tyrałem, wiele się nauczyłem i bardzo wiele doświadczyłem – zarówno złego jak i dobrego.

Od 2013 Mordor na Domaniewskiej

Bycie managerem w korpo to nie jest łatwa robota. Ciśnienie z góry na wynik, ciśnienie z dołu na warunki pracy. Postanawiam się jakoś wyładować.. 22 lutego 2013 zakładam fanpage „Mordor na Domaniewskiej”. Początkowo wie o nim może 100-200 moich znajomych ale w 2015 roku "Mordor" trafia do Mainstreamu (m.in do TVN i Newsweeka). Ten fanpage odmienia moje życie i pomaga uciec z korpo ...

2014 Pierwsze odejście z Korpo

Z początkiem tego roku rzuciłem korpo (nawet fanpage „Mordor na Domaniewskiej” chciałem wtedy komuś oddać). Poszedłem na prawie “swoje”, tzn. na inwestora, że ja tam niby miałem swoje udziały. Potem ten błąd powtórzyłem jeszcze w życiu dwa razy. Co się wtedy o ludziach nauczyłem to moje. Pod koniec 2014 roku podreptałem znów do korpo...

2015 Mariaż korpo i Mordoru

To rok pracy w korpo i prowadzenia „Mordoru” (mój Zarząd wiedział o tym). Fejm Mordoru na Domaniewskiej sprawił, że zacząłem realizować pierwsze projekty freelancerskie jako social media manager – wtedy też pojawiły się pierwsze współprace komercyjne na tym fanpage.

2016 - 2017 Tułaczka Freelancera

Tułałem się po rynku, realizując różne projekty doradcze jako freelancer albo członek zespołu projektowego. Źle wspominam tamten okres. Niemniej był mi potrzebny. Od 2015 do końca grudnia 2017 kilka razy zmieniałem pracę – nawet nagrałem o tym odcinek Fuckup Nights: https://www.youtube.com/watch?v=6wBoZnPaT-k&t=820s

Od 2015 Runaways Social Media & More

Spółkę założyłem jeszcze w 2015 r., ale jako początek agencji uznaję moment, w którym pozyskaliśmy pierwszego klienta, który nie był naszym bezpośrednim znajomym. Od tej pory urośliśmy kilkunastokrotnie. Obecnie zatrudniamy kilkanaście osób i osiągamy siedmiocyfrowe przychody – jeśli chcesz przeczytać więcej o Runaways, to zapraszam: www.runaways.pl

od 03.2020 Uzdalniam Firmy

Pierwszą pracę zdalną podjąłem w 2006 (#ZdalnyPracownik). Byłem wtedy pracownikiem. Od 2010 roku zarządzałem pracownikami, którzy pracowali zdalnie (pod koniec 2013 roku było ich kilkudziesięciu #ZdalnyManager), a od 2017 roku prowadzę zdalną firmę (#ZdalnyPrzedsiębiorca). Sytuacja związana z Lockdownem sprawiła, że postanowiłem podzielić się moją wiedza i doświadczeniem z zakresu pracy zdalnej.

triangle
separator

Moje wartości

value
Ewolucja
Ewolucyjne wprowadzanie zmian Codzienna praca nad tym, aby zmienić się choć o 1% na lepsze, umożliwia pełne wykorzystanie tego, co przynosi zmienna rzeczywistość. Z pożytkiem dla moich klientów i dla mnie.
value
Uczciwość
Uczciwie adresuję problemy Dzięki działaniu w oparciu o zasady, które są transparentne i symetryczne dla wszystkich. Moi klienci i ja śpimy spokojnie.
value
Dyscyplina
Dyscyplina rozwijająca kompetencje Oznacza wolność dzięki byciu ponad doraźną korzyścią, co pomaga oduczać się, na nowo się uczyć oraz dzielić wiedzą na akceptowalnych dla mnie i moich klientów zasadach.
value
Współpraca
Współpraca zwiększająca efekty Oznacza skupienie na mocnych stronach osób, z którymi współpracuję i w konsekwencji współtworzę wartość większą niż nasze osobiste talenty.
separator