Wigilia inna niż zwykle – garść pomysłów dla firm działających zdalnie.

Data: 14 stycznia 2021
Autor: Rafał Ferber

W

Zaczął się grudzień. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań na grupach HR-owych na Facebooku czy w postach na LinkedIn jest – „Jak zorganizować Wigilię pracowniczą w warunkach pandemii?”

Nawet prywatne Wigilie mają być ponoć ograniczone do 5 osób, a co dopiero, jeśli mamy 50, 500 czy 5000 pracowników? W jaki sposób zorganizować wydarzenie, które z jednej strony nie będzie kosztowało fortuny, a z drugiej pozwoli uczestnikom poczuć to, co najważniejsze – „ducha świąt” i „wspólnoty”.

Poniżej kilka z pomysłów, które zebrałem razem z moimi współpracownikami z Runaways Social Media & More (www.runaways.pl).

WideoWigilia – własnym sumptem lub z pomocą animatora

Przykład najprostszy i najtańszy. Lecz pamiętajmy, że ludzie są już znudzeni wideokonferencjami. Od ponad 9 miesięcy życie w firmach odbywa się na komunikatorach i w aplikacjach. Jeżeli chcemy, aby to spotkanie zostało zapamiętane jako dobre doświadczenie, a nie kolejny call do „odhaczenia”, to warto zadbać o animatora takiej Wigilii. Przykładowo można podzielić pracowników na małe zespoły, które mają do wspólnego rozwiązania szereg zagadek za pośrednictwem aplikacji kahoot czy mentimeter.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Promoters z Lublina (https://promoters.pl/)

Wspólne malowanie – uwolnij kreatywność

Przez 1.5h uczestnicy samodzielne tworzą niepowtarzalne obrazy pod okiem i wg wskazówek doświadczonego artysty, a wszystkiemu towarzyszy rozrywkowy klimat. Organizator zadba o przygotowanie do spotkania online, jego poprowadzenie oraz o dostawę narzędzi malarskich do domu każdego z pracowników.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę CulinaryOn z Warszawy (https://culinaryon.pl/)

Integracja międzyfirmowa z elementem CSR

Ogólnopolska grywalizacja dla firm pn. #ZeroWasteChristmasEdition odbędzie się w terminie 14-22 grudnia. Na uczestników czeka 8-dniowe wyzwanie pełne merytorycznej wiedzy na temat życia w stylu Zero Waste. To tuzin wyzwań, ekologicznych zagadek i niebanalnych quizów, paczka ciekawostek i materiałów, zgłębiających temat ekologii oraz sposobów na ograniczanie marnotrawstwa. ️Uczestnicy mogą się także spodziewać zadań integrujących zespoły i najbliższą rodzinę. Co warto podkreślić całej inicjatywie towarzyszy cel charytatywny.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Grywit z Gdańska (https://www.grywit.pl/)

Kilkudniowy event dla kilkuset osób, nie tylko na święta

Całość rozpoczyna rejestracja na przygotowanej specjalnie dla firmy stronie, gdzie uczestnicy dowiadują się na czym polega gra i jakie czekają ich nagrody. Po zapisaniu się do wyzwania, w panelu gracza codziennie o północy pojawia się 5 nowych zadań. Uczestnicy sami decydują, kiedy przyjąć kolejne wyzwanie. Treść ujawnia się dopiero po akceptacji zadania, a bezlitosny zegar zaczyna odliczanie – czas na realizację waha się pomiędzy minutą a nawet kilkoma godzinami.

Zawodnicy przez kilka kolejnych dni podejmują wyzwania, które wymagają kreatywności, nieszablonowego myślenia, minimalnej sprawności, a często sporej dawki poczucia humoru.

Na zakończenie Organizator przewiduje uroczysty finał, podczas którego uczestnicy mogą obejrzeć animację z przesłanych zdjęć, sprawdzając, jak do realizacji zadań przystąpili koledzy z pracy.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Argentum Event z Wrocławia (https://www.argentum-event.pl/)

Wspólne kolędowanie na domowych instrumentach

Interaktywna zabawa oraz koncert kolęd na nartach, dzwonkach, dzwonach i innych instrumentach zimowych i świątecznych. Główną rolę gra oryginalny unikatowy instrument wykonany w 100% z nart, na którym artyści grają kolędy polskie i piosenki zimowo bożonarodzeniowe, amerykańskie i nie tylko.

W wersji online wszystkim uczestnikom animatorzy, Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik, pokazują i uczą, jak wykonać domowy instrument, przeprowadzą krótkie warsztaty gry i zaraz potem uczestnicy mogą w pełni muzykować nie tylko śpiewając, ale i grając kolędy.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Its Communication z Rzeszowa (https://www.its-com.pl/)

Technika pop-up jako trening uważności – inżynieria papieru w akcji      

Inżynieria papieru – technika pop-up to zaginanie i cięcie papieru, tworzące trójwymiarowe przestrzenne elementy, które można złożyć między dwiema kartkami. Efektem jest ruchoma ilustracja lub historia obrazkowa (książka), a w efekcie zrelaksowany uczestnik.

To program autorski rozwijający kreatywność, wzmacniający uwagę oraz uczący konsekwentnej realizacji projektu od pomysłu do efektu końcowego. Pomocny w treningu wytrwałości i cierpliwości w działaniu, pobudzający wyobraźnię do aktywności, wzmacniający nieszablonowe podejście do codziennych wyzwań poprzez analityczne podejście do projektu i stopniowe dążenie do uzyskania końcowego obrazu.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Studio Mato (studiomato@gmail.com)

Spektakl teatralny online

Z jednej strony możliwość wsparcia artystów, a z drugiej – czy kiedykolwiek poszliście firmowodo teatru? Teraz możecie i to nie ruszając się z domu.

Pomysł zaczerpnięty z wpisu Marcina Sienkowskiego z Grupy OLX – opis w linku

Rozwiązanie zaproponowane przez Garnizon Sztuki (https://garnizonsztuki.org.pl/)

Warsztat z elementami Movement Thinking – tylko dla odważnych.

Niestandardowe warsztaty przepełnione energią na końcówkę tego trudnego roku, wprowadzające

świeże spojrzenie na role w zespole na nadchodzący rok. Hasło przewodnie: “Odklej zespół od krzesła i schematów”. To zestaw mikroaktywności, które wzmacniają energię, koncentrację, radość i zaangażowanie, wzbogacony o elementy neuronauki o tańcu i ruchu ciała. Na uczestników czekają m.in. proste koordynacje, które redukują stres i skutki długotrwałego siedzenia.

Rozwiązanie zaproponowane przez Justynę Jakubczyk (justyna.jakubczyk11@gmail.com)

Wirtualna kuchnia z wyjątkowymi gośćmi

Organizacja zaczyna się od dedykowanego zaproszenia od Gościa Specjalnego (znani Szefowie Kuchni pokroju Karola Okrasy) przygotowanego w firmowym brandingu klienta. Na każdym etapie realizacji  wydarzenia komunikacja jest na najwyższym poziomie dzięki specjalnie zaprojektowanej aplikacji mobilnej.

Nowe doświadczenia – pracownicy otwierają się na nieznane dotąd połączenia smakowe, wspólna uczta online pozwala zdobyć nowe umiejętności i zapewnia wymianę doświadczeń z wybitnym Szefem Kuchni i pozostałymi uczestnikami.

Gotowanie angażuje wszystkie zmysły, a przygotowane specjalnie dla klienta menu odczarowuje nudne spotkania online. Do wyboru są takie motywy jak odporność czy zero waste – pyszna edukacja!

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Nu Horizons z Warszawy (https://www.nuhorizons.pl/).

Inaczej nie znaczy gorzej

Jest pewnie jeszcze co najmniej ze 100 innych pomysłów, w jaki sposób można spędzić wspólnie z naszymi współpracownikami ten wyjątkowy dzień. W tym roku Wigilia będzie inna nie tylko ze względu na jej „zdalność”. Obecna sytuacja, w której znaleźliśmy się wszyscy – niezależnie od naszego poziomu zaszeregowania w organizacji – jest nietypowa.

Wspominam Wigilie firmowe w latach kryzysu 2008/2009. Było inaczej, skromniej, z lekką nutką niepewności, ale czułem wtedy „wspólnotę” z moimi kolegami i koleżankami z pracy.

Dziś stoimy przed wyzwaniem, jak zorganizować Wigilię firmową (i całe życie społeczne w naszych firmach i zespołach) w sytuacji, w której zagrożone są same podstawy piramidy potrzeb Maslowa.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Tak, tak – nawet potrzeby fizjologiczne są zagrożone. Owszem – mamy, gdzie spać i jesteśmy względnie bezpieczni. Jednak wiele osób ma ostatnio problemy ze spokojnym snem czy zaburzenia odżywiania ze względu na stres i niepewność. Również brak ruchu nie pomaga nam się regenerować.

A COVID „zapukał” już do wielu firm i znam coraz więcej osób, które mają doświadczenia z przechodzenia tej okropnej choroby. Pewnie i w Twojej firmie już ktoś na to zachorował…

Drugi poziom – to potrzeby „Bezpieczeństwa”. Tu mieści się bezpieczeństwo naszego ciała, zatrudnienia, środków do życia czy naszego statusu majątkowego.

W 2020 r. te dwa podstawowe poziomy potrzeb są moim zdaniem ważniejsze niż potrzeby “przynależności (poziom 3) czy „uznania” (poziom 4).

Z mojego doświadczenia, to właśnie na nich skupiają się głównie osoby, poszukujące odpowiedzi na pytanie „jak zorganizować wspólny event zdalnie w taki sposób, aby ludzie czuli, że są razem”.

Moja sugestia jest taka – pomyślmy o Wigilii firmowej w inny sposób. Zastanówmy się, co i jak możemy zrobić dla naszych współpracowników, aby zapewnić im naprawdę „Zdrowe i bezpieczne święta”.

Moje pomysły:

·        Zadbaj o zdrowie swoich pracowników – podnieś im pakiet medyczny albo „daj im pod choinkę” polisę na życie (wprowadziliśmy je w Runaways we wrześniu 2020 roku).

·        Przygotuj (najlepiej zindywidualizowane) prezenty świąteczne dla każdego z pracowników. Dowiedz się czego pragną, czego potrzebują – może ktoś pracuje po 14 h przy komputerze, ale nie wyda 300 zł na ergonomiczną myszkę komputerową? Sposób na „zaanimowanie” zdalnej Wigilii pojawia się sam – każdy odpakowuje prezent i opowiada wszystkim, co dostał. Zindywidualizowane prezenty sprawią, że emocje będą sięgały zenitu ?.

·        Przenieś budżet na „event”, który potrwa kilka godzin na coś, co zapewni wsparcie dla Twoich współpracowników – być może abonament na porady psychologiczne w firmie albo jakieś szkolenie z kompetencji miękkich, które teraz są niezwykle potrzebne

·        I przede wszystkim pamiętaj, że po drugiej stronie kamerki na wideokonferencji znajduje się nie “pozycja w excelu”, ale “żywa osoba ze swoimi emocjami i obawami”.

Spójrz na te Święta z perspektywy pracowników i ich potrzeb, bo #MożnaInaczej.

Zaczął się grudzień. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań na grupach HR-owych na Facebooku czy w postach na LinkedIn jest – „Jak zorganizować Wigilię pracowniczą w warunkach pandemii?”

Nawet prywatne Wigilie mają być ponoć ograniczone do 5 osób, a co dopiero, jeśli mamy 50, 500 czy 5000 pracowników? W jaki sposób zorganizować wydarzenie, które z jednej strony nie będzie kosztowało fortuny, a z drugiej pozwoli uczestnikom poczuć to, co najważniejsze – „ducha świąt” i „wspólnoty”.

Poniżej kilka z pomysłów, które zebrałem razem z moimi współpracownikami z Runaways Social Media & More (www.runaways.pl).

WideoWigilia – własnym sumptem lub z pomocą animatora

Przykład najprostszy i najtańszy. Lecz pamiętajmy, że ludzie są już znudzeni wideokonferencjami. Od ponad 9 miesięcy życie w firmach odbywa się na komunikatorach i w aplikacjach. Jeżeli chcemy, aby to spotkanie zostało zapamiętane jako dobre doświadczenie, a nie kolejny call do „odhaczenia”, to warto zadbać o animatora takiej Wigilii. Przykładowo można podzielić pracowników na małe zespoły, które mają do wspólnego rozwiązania szereg zagadek za pośrednictwem aplikacji kahoot czy mentimeter.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Promoters z Lublina (https://promoters.pl/)

Wspólne malowanie – uwolnij kreatywność

Przez 1.5h uczestnicy samodzielne tworzą niepowtarzalne obrazy pod okiem i wg wskazówek doświadczonego artysty, a wszystkiemu towarzyszy rozrywkowy klimat. Organizator zadba o przygotowanie do spotkania online, jego poprowadzenie oraz o dostawę narzędzi malarskich do domu każdego z pracowników.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę CulinaryOn z Warszawy (https://culinaryon.pl/)

Integracja międzyfirmowa z elementem CSR

Ogólnopolska grywalizacja dla firm pn. #ZeroWasteChristmasEdition odbędzie się w terminie 14-22 grudnia. Na uczestników czeka 8-dniowe wyzwanie pełne merytorycznej wiedzy na temat życia w stylu Zero Waste. To tuzin wyzwań, ekologicznych zagadek i niebanalnych quizów, paczka ciekawostek i materiałów, zgłębiających temat ekologii oraz sposobów na ograniczanie marnotrawstwa. ️Uczestnicy mogą się także spodziewać zadań integrujących zespoły i najbliższą rodzinę. Co warto podkreślić całej inicjatywie towarzyszy cel charytatywny.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Grywit z Gdańska (https://www.grywit.pl/)

Kilkudniowy event dla kilkuset osób, nie tylko na święta

Całość rozpoczyna rejestracja na przygotowanej specjalnie dla firmy stronie, gdzie uczestnicy dowiadują się na czym polega gra i jakie czekają ich nagrody. Po zapisaniu się do wyzwania, w panelu gracza codziennie o północy pojawia się 5 nowych zadań. Uczestnicy sami decydują, kiedy przyjąć kolejne wyzwanie. Treść ujawnia się dopiero po akceptacji zadania, a bezlitosny zegar zaczyna odliczanie – czas na realizację waha się pomiędzy minutą a nawet kilkoma godzinami.

Zawodnicy przez kilka kolejnych dni podejmują wyzwania, które wymagają kreatywności, nieszablonowego myślenia, minimalnej sprawności, a często sporej dawki poczucia humoru.

Na zakończenie Organizator przewiduje uroczysty finał, podczas którego uczestnicy mogą obejrzeć animację z przesłanych zdjęć, sprawdzając, jak do realizacji zadań przystąpili koledzy z pracy.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Argentum Event z Wrocławia (https://www.argentum-event.pl/)

Wspólne kolędowanie na domowych instrumentach

Interaktywna zabawa oraz koncert kolęd na nartach, dzwonkach, dzwonach i innych instrumentach zimowych i świątecznych. Główną rolę gra oryginalny unikatowy instrument wykonany w 100% z nart, na którym artyści grają kolędy polskie i piosenki zimowo bożonarodzeniowe, amerykańskie i nie tylko.

W wersji online wszystkim uczestnikom animatorzy, Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik, pokazują i uczą, jak wykonać domowy instrument, przeprowadzą krótkie warsztaty gry i zaraz potem uczestnicy mogą w pełni muzykować nie tylko śpiewając, ale i grając kolędy.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Its Communication z Rzeszowa (https://www.its-com.pl/)

Technika pop-up jako trening uważności – inżynieria papieru w akcji      

Inżynieria papieru – technika pop-up to zaginanie i cięcie papieru, tworzące trójwymiarowe przestrzenne elementy, które można złożyć między dwiema kartkami. Efektem jest ruchoma ilustracja lub historia obrazkowa (książka), a w efekcie zrelaksowany uczestnik.

To program autorski rozwijający kreatywność, wzmacniający uwagę oraz uczący konsekwentnej realizacji projektu od pomysłu do efektu końcowego. Pomocny w treningu wytrwałości i cierpliwości w działaniu, pobudzający wyobraźnię do aktywności, wzmacniający nieszablonowe podejście do codziennych wyzwań poprzez analityczne podejście do projektu i stopniowe dążenie do uzyskania końcowego obrazu.

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Studio Mato (studiomato@gmail.com)

Spektakl teatralny online

Z jednej strony możliwość wsparcia artystów, a z drugiej – czy kiedykolwiek poszliście firmowodo teatru? Teraz możecie i to nie ruszając się z domu.

Pomysł zaczerpnięty z wpisu Marcina Sienkowskiego z Grupy OLX – opis w linku

Rozwiązanie zaproponowane przez Garnizon Sztuki (https://garnizonsztuki.org.pl/)

Warsztat z elementami Movement Thinking – tylko dla odważnych.

Niestandardowe warsztaty przepełnione energią na końcówkę tego trudnego roku, wprowadzające

świeże spojrzenie na role w zespole na nadchodzący rok. Hasło przewodnie: “Odklej zespół od krzesła i schematów”. To zestaw mikroaktywności, które wzmacniają energię, koncentrację, radość i zaangażowanie, wzbogacony o elementy neuronauki o tańcu i ruchu ciała. Na uczestników czekają m.in. proste koordynacje, które redukują stres i skutki długotrwałego siedzenia.

Rozwiązanie zaproponowane przez Justynę Jakubczyk (justyna.jakubczyk11@gmail.com)

Wirtualna kuchnia z wyjątkowymi gośćmi

Organizacja zaczyna się od dedykowanego zaproszenia od Gościa Specjalnego (znani Szefowie Kuchni pokroju Karola Okrasy) przygotowanego w firmowym brandingu klienta. Na każdym etapie realizacji  wydarzenia komunikacja jest na najwyższym poziomie dzięki specjalnie zaprojektowanej aplikacji mobilnej.

Nowe doświadczenia – pracownicy otwierają się na nieznane dotąd połączenia smakowe, wspólna uczta online pozwala zdobyć nowe umiejętności i zapewnia wymianę doświadczeń z wybitnym Szefem Kuchni i pozostałymi uczestnikami.

Gotowanie angażuje wszystkie zmysły, a przygotowane specjalnie dla klienta menu odczarowuje nudne spotkania online. Do wyboru są takie motywy jak odporność czy zero waste – pyszna edukacja!

Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Nu Horizons z Warszawy (https://www.nuhorizons.pl/).

Inaczej nie znaczy gorzej

Jest pewnie jeszcze co najmniej ze 100 innych pomysłów, w jaki sposób można spędzić wspólnie z naszymi współpracownikami ten wyjątkowy dzień. W tym roku Wigilia będzie inna nie tylko ze względu na jej „zdalność”. Obecna sytuacja, w której znaleźliśmy się wszyscy – niezależnie od naszego poziomu zaszeregowania w organizacji – jest nietypowa.

Wspominam Wigilie firmowe w latach kryzysu 2008/2009. Było inaczej, skromniej, z lekką nutką niepewności, ale czułem wtedy „wspólnotę” z moimi kolegami i koleżankami z pracy.

Dziś stoimy przed wyzwaniem, jak zorganizować Wigilię firmową (i całe życie społeczne w naszych firmach i zespołach) w sytuacji, w której zagrożone są same podstawy piramidy potrzeb Maslowa.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Tak, tak – nawet potrzeby fizjologiczne są zagrożone. Owszem – mamy, gdzie spać i jesteśmy względnie bezpieczni. Jednak wiele osób ma ostatnio problemy ze spokojnym snem czy zaburzenia odżywiania ze względu na stres i niepewność. Również brak ruchu nie pomaga nam się regenerować.

A COVID „zapukał” już do wielu firm i znam coraz więcej osób, które mają doświadczenia z przechodzenia tej okropnej choroby. Pewnie i w Twojej firmie już ktoś na to zachorował…

Drugi poziom – to potrzeby „Bezpieczeństwa”. Tu mieści się bezpieczeństwo naszego ciała, zatrudnienia, środków do życia czy naszego statusu majątkowego.

W 2020 r. te dwa podstawowe poziomy potrzeb są moim zdaniem ważniejsze niż potrzeby “przynależności (poziom 3) czy „uznania” (poziom 4).

Z mojego doświadczenia, to właśnie na nich skupiają się głównie osoby, poszukujące odpowiedzi na pytanie „jak zorganizować wspólny event zdalnie w taki sposób, aby ludzie czuli, że są razem”.

Moja sugestia jest taka – pomyślmy o Wigilii firmowej w inny sposób. Zastanówmy się, co i jak możemy zrobić dla naszych współpracowników, aby zapewnić im naprawdę „Zdrowe i bezpieczne święta”.

Moje pomysły:

·        Zadbaj o zdrowie swoich pracowników – podnieś im pakiet medyczny albo „daj im pod choinkę” polisę na życie (wprowadziliśmy je w Runaways we wrześniu 2020 roku).

·        Przygotuj (najlepiej zindywidualizowane) prezenty świąteczne dla każdego z pracowników. Dowiedz się czego pragną, czego potrzebują – może ktoś pracuje po 14 h przy komputerze, ale nie wyda 300 zł na ergonomiczną myszkę komputerową? Sposób na „zaanimowanie” zdalnej Wigilii pojawia się sam – każdy odpakowuje prezent i opowiada wszystkim, co dostał. Zindywidualizowane prezenty sprawią, że emocje będą sięgały zenitu ?.

·        Przenieś budżet na „event”, który potrwa kilka godzin na coś, co zapewni wsparcie dla Twoich współpracowników – być może abonament na porady psychologiczne w firmie albo jakieś szkolenie z kompetencji miękkich, które teraz są niezwykle potrzebne

·        I przede wszystkim pamiętaj, że po drugiej stronie kamerki na wideokonferencji znajduje się nie “pozycja w excelu”, ale “żywa osoba ze swoimi emocjami i obawami”.

Spójrz na te Święta z perspektywy pracowników i ich potrzeb, bo #MożnaInaczej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *